Přejít k hlavnímu obsahu

Zázvorový čaj s rakytníkem | recept na domácí nápoj

Zázvorový čaj s rakytníkem | recept na domácí nápoj

Zázvorový čaj s rakytníkem | recept na domácí nápoj. Tento čaj vařím asi čtvrtým rokem. Preventivně si ho dělám od konce září do konce prosince asi 3x týdně na posílení imunity. Ráno si ho uvařím čerstvý a naliji do termosky – v práci si ho pak celý den upíjím. Musím říct, že i tento rok jsem i přes pšíkající děti a nemocného manžela prošla zimu bez nemoci. Rakytník nám roste na zahradě. Něco si otrhám do mrazáku a zbytek necháme na keři, neboť rakytníku zima a mráz nevadí, a tudíž si ho mohu kdykoliv přidat do čaje. Pokud rakytník nemáte, tak čaj připravíte stejným způsobem i bez něj, bude to klasický zázvorový čaj. Čaj má štiplavou chuť. Čím štiplavější, tím více mi chutná. Pro děti je asi silný, ale dávám jim vždy jen "pidi" hrníček a říkám, že to štípání v krku je dobré, protože to čaj ničí bacily. A protože chtějí být fit, tak to vypijí.

Co je potřeba

2 cm silný plátek čerstvého zázvoru

asi 10 kuliček rakytníku

3 ks hřebíčku

1 čajová lžička mleté skořice

2 čajové lžičky šťávy z čerstvě vymačkaného citrónu

2 plné lžíce medu

Z kořene zázvoru si uřízneme asi 2 cm silný plátek, oloupeme ho a nastrouháme na hrubém struhadle. Nastrouhaný zázvor nacpu do čajítka.

Z kořene zázvoru si uřízneme asi 2 cm silný plátek, oloupeme ho a nastrouháme na hrubém struhadle. Nastrouhaný zázvor nacpu do čajítka.

Zapíchnu do něj hřebíček a přidám kuličky rakytníku. Do každé kuličky píchnu 2x jehlou, aby se při luhování měla kudy uvolnit šťáva z rakytníku.

Zapíchnu do něj hřebíček a přidám kuličky rakytníku. Do každé kuličky píchnu 2x jehlou, aby se při luhování měla kudy uvolnit šťáva z rakytníku.

Čajítko uzavřu a zavěsím na čajovou konvici. Přiliju litr převařené vody a to tak, že do konvice ji nalévám přímo na zavěšené čajítko. Nakonec přidám lžičku mleté skořice, uzavřu a takto nechám luhovat 30 minut. Po 30 – ti minutách čajítko vytáhnu a zázvorový čaj dochutím citrónovou šťávou a osladím medem.

Čajítko uzavřu a zavěsím na čajovou konvici. Přiliju litr převařené vody a to tak, že do konvice ji nalévám přímo na zavěšené čajítko. Nakonec přidám lžičku mleté skořice, uzavřu a takto nechám luhovat 30 minut. Po 30 – ti minutách čajítko vytáhnu a zázvorový čaj dochutím citrónovou šťávou a osladím medem.

Zázvorový čaj popíjím po douškách ještě teplý. V létě ho vyrobím stejným způsobem, ale nechám vychladit v lednici a poté ho podávám s ledem a kouskem čerstvé máty. Je osvěžující!

 Zázvorový čaj popíjím po douškách ještě teplý. V létě ho vyrobím stejným způsobem, ale nechám vychladit v lednici a poté ho podávám s ledem a kouskem čerstvé máty. Je osvěžující!

Varování

Ale pozor – pokud začnete pociťovat žaludeční obtíže, je možné, že viníkem je příliš často konzumovaný zázvor. Dlouhodobým požíváním zázvoru se totiž můžou tyto obtíže dostavit. Je lepší pak zázvor na chvíli vynechat z jídelníčku.

Autor: Jitule
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Mátová šťáva | recept na sirup
Mátová šťáva | recept na sirup
Mátová šťáva | recept na sirup. Tuto šťávu doma ředíme klasicky vodou nebo sodovkou. Syn dělá výtečnou letní limonádu z citrusů, do které přidává tři…
Bezový sirup | recept na domácí šťávu
Bezový sirup | recept na domácí šťávu
Bezový sirup | recept na domácí šťávu. Bezový sirup je úžasný doplněk zimních čajů nebo namíchaný se sodovkou a ledem úžasný zaháněč žízně v parných l…