Přejít k hlavnímu obsahu

Vlčický špek | recept na domácí špek

Vlčický špek | recept na domácí špek. S manželem rádi udíme a kdykoliv seženeme vysoké hřbetní sádlo, tak ho naložím a vyudíme ho. Čím vyšší, tím lepší. Než jsem se s manželem poznala, vůbec jsem nejedla jídla jako prdelačku, dršťkovou polévku, prejt či tlačenku. A stejně tak, jak jsem ho já naučila jíst polévky, on mě naučil jíst tato jídla. Kupovaný špek od místního řezníka není špatný, ale domácí je domácí. Připravte si podle mého návodu vlčický špek.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Jedlík (neověřeno) | Pá, 11/15/2019 - 19:03

Jaký má smysl praganda na hřbetní sádlo?

Je to sůl, takže sádlo nasolí, rychleji jím prostoupí a ke všemu je krásně růžové po rozkrojení. Pokud ji nechcete použít, tak dejte obyčejnou. Je to na každém co preferuje...

Žádný smysl, jen zbytečná chemie. Možná nebude maso tak růžové, ale to je mi šumák. Přijatelnou barvu má i tak a hlavně je to zdravější. Dusitanových solí si užijeme v průmyslových produktech až až, nač to cpát ještě do domácích, fuj.

Jedlík (neověřeno) | St, 12/25/2019 - 01:10

Praganda má smysl u masa na konzervaci a barvu, u sádla je to podle mne zhola zbytečné a jen to tam zadělává na rakovinu tlustého střeva. Ale budiž, chuť to nezkazí.. :-)

Běžně zavařuji maso, ale tu hnusnou. dusitanovou sůl (Pragandu) nedávám ani tam. Však právě proto zavařuji, abych se těmhle zbytečným Éčkům vyhla. V průmyslových produktech si jich "užijeme" až až...

Pavko (neověřeno) | Pá, 02/21/2020 - 17:33

Dobrý den. Náhodou jsem narazil na vaše stránky (hledal jsem recept na lunchmeat) a protože se zabývám amatérským zpracování vepřového masa a rovněž uzením, nedalo mi to, abych nezareagoval na tento recept "Vlčický špek"!
Uvádíte poměr soli (nechápu proč až tři druhy) a koření, ale neuvádíte množství sádla? Ten poměr je na 1, 5 , nebo deset kilo sádla? Dále píšete, že špek zbavujete kůže, a já se ptám proč? Dále bych se pozastavil nad krátkou dobu naložení, podle mne je to rozhodně málo, i když používáte rychlosůl, pokud chcete, aby vyuzený špek měl nějakou trvanlivost, tak se vůbec nenakládá "novodobým" způsobem, ale pěkně postaru. Nezlobte se za můj názor, ale pravda je, že každý má ten svůj recept vyzkoušený, ale já bych rozhodně podle tohoto špek nedělal.

Dobrý den.
No tři druhy dávám, protože dávám. Nikomu nenutím přesně dodžet recept. Nám takto dělaný špek moc chutná a pokud nezkusíte, tak není o čem se bavit.
Neuvádím kolik kilo sádla, neboť opravdu ve směsi sádlo jen obalím, zavakuuji a vím, že bude špek akorát slaný.
Kůže sádlo zbavuji, protože nám prostě vadí. Nechci jí tam. Každý to dělá po svém. :)
Dobu naložení píši MINIMÁLNĚ 7 dní. To znamená, že již po 7 dnech mám odzkoušeno, že byl špek chutný. Samozřejmě, když to jde, tak nakládáme i 2-3 týdny.
A trvanlivost? No, my ho druhý den zavakujeme, takže to zrovna neřeším. Někdy i ve vákuu zamrazím.
Za váš názor se vůbec nezlobím. Každý to má jinak a my prostě takto.
Krásný den, Jitule.

Milan (neověřeno) | Ne, 12/13/2020 - 11:49

Výborný recept, dle receptu jsem naložil a vyudil vysoké Iberijské sádlo. Výsledek byl nad očekávání výborný. Jenom udržet udírnu po celou dobu uzení na teplotě do 50°C, dle původní rady, chce opravdu trpělivost a čas, ale výsledek se dostaví. Před uzením jsem sádlo omýval v teplé 40°C vodě. Udil jsem 8 hodin na 50°C, občas mi teplota stoupla na 60°C, ale hned jsem větral. Po uzení, jsem špek opět trochu máčel v teplé vodě 40°C 3x po 5 minutách, pak nechal oschnout. Špek je výborný jen se mázne.

Petr (neověřeno) | Čt, 01/28/2021 - 11:45

Chtěl jsem si udělat domácí slaninu, tak jsem sedl k počítači a hledal návod na naložení a vyuzení. Váš postup se mi velice líbil. Mám naloženo a v sobotu se pokusím vyudit.
Zarážejí mně opět zdejší pragandobijci. Jsem toho názoru, pokud se to s požíváním výrobku s pragandou nepřehání, tak je to vcelku bezpečné. Když si uvědomíme, že v 1 kg pragandy je obsah dusitanu sodného 0,3 % ( 3,0 g ), takže při nasolení 1 kg masa se použíje 20 g pragandy, což odpovídá 0,06 g dusitanu je obsah v mase opravdu malý. Další výhodou při použití pragandy jsou její antibakteriální vlastnosti.
Ještě jednou děkuji za recept a přeji krásný den.

Další zajímavé články

Tzatziky | recept na řecké tzatziky
Tzatziky jsou vynikající v tom, že mají mnohostranné využití. Můžete je podávat jako jako salát k hlavnímu chodu, jíst je samotné jako chuťovku s chle…