Přejít k hlavnímu obsahu

6 věcí, které vás zajímaly o žaluziích, ale báli jste se zeptat

05. Duben 2024
Svislé žaluzie

Které žaluzie jsou v současnosti trendy? A je lepší vsadit na klasické horizontální, nebo svislé žaluzie? Tyto a další zvídavé otázky běhají hlavou každému, kdo si plánuje domácnost vybavit novým vnitřním stíněním. Na nejdůležitější z nich přinášíme odpovědi v tomto článku.

 

Kdybyste vrátili čas na začátek tohoto tisíciletí, zjistili byste, že i tak zdánlivě jednoduchá věc jako žaluzie udělala od té doby ohromný pokrok. Vznikly nové typy tohoto stínění, jiné zastaraly a další (třeba hliníkové žaluzie) si mezi lidmi udržely oblibu až dodnes.

 

Jestli jste žaluziím ani další stínicí technice nikdy nevěnovali větší pozornost, ale teď se o nich chcete dozvědět něco víc, doporučujeme číst dál.

Které žaluzie jsou aktuálně trendy?

Možná vás to překvapí, ale jedny z nejoblíbenějších žaluzií současnosti jsou tak trochu rolety. Nesou jméno plisé (ale narazíte na ně i pod označením plisé žaluzie) a jde o moderní a hlavně praktickou stínicí techniku.

Na rozdíl od běžných horizontálních žaluzií je možné plisé zatahovat směrem nahoru i dolů, díky tomu na okně vytvoříte průsvitný pruh přesně tam, kde potřebujete. Plisé se vyrábí z antistatické látky (nezůstává na ní téměř žádný prach) poskládané do tvaru harmoniky, kterou můžete designově dokonale sladit s vaším interiérem. Pokud máte rádi jednoduchost, oceníte i snadné ovládání pomocí malého úchytu – takže žádné šňůrky ani řetízky.

Velkou výhodu plisé je také fakt, že jej většina výrobců dodává v klasické i zatemňovací (blackout) variantě.

Má pro mě smysl pořizovat si velké vertikální žaluzie?

Odpověď na tuto otázku hodně závisí na vašich konkrétních potřebách. Pokud si chcete nechat vyrobit žaluzie na míru do firmy, ordinace nebo do jiných veřejných prostor s velkými okny, pak vertikální (svislé) žaluzie mohou dávat smysl.

Do domácností s okny běžné velikosti a ve čtvercovém tvaru se však hodí spíš horizontální žaluzie, ať už hliníkové či třeba dřevěné. Vertikální varianta naopak může dobře posloužit na oknech u terasy. Nejen že s ní zastíníte celé rozměrné okno a dveře, ale potěší vás i jednoduchá údržba svislých žaluzií.

Mohu si nechat vyrobit žaluzie, i když mám okna neobvyklého tvaru?

Určitě ano, tzv. atypické žaluzie jsou dnes běžně k vidění ve spoustě domácností i firem. Je ale důležité si vybrat takového výrobce, který si s dodáním atypického stínění na míru umí poradit a který se na tuto problematiku delší dobu specializuje.

U žaluzií neobvyklého tvaru každopádně počítejte s vyšší cenou, než kdybyste pořizovali stínění například na okno čtvercového tvaru – zkrátka proto, že atypické provedení je náročnější na výrobu.

Kolik peněz potřebuji, když si chci pořídit nové žaluzie do domácnosti?

Záleží na počtu oken ve vašem bytě či domě a také na tom, který typ žaluzií si objednáte. Obecně platí, že nejlevnější jsou hliníkové horizontální žaluzie, jeden kus pořídíte i za několik stovek korun. Pokud tedy půjdete touto cestou, dáte za nové stínění v domácnosti maximálně několik tisíc.

Jiná situace nastává u žaluzií z kvalitního dřeva nebo u plisé – tyto varianty jsou dražší a zpravidla se cena za jeden kus nepohybuje ve stokorunách, ale v tisících.

Máte-li na omezený rozpočet, doporučujeme s výrobcem konzultovat, kolik a kterých žaluzií vám může za danou cenu vyrobit. Při troše snahy se vždy najde zajímavý průsečík mezi poměrem cena/výkon.

Vyplatí se mi žaluzie s elektrickým ovládáním?

Je-li pro vás prioritou pohodlí, pak rozhodně ano. Elektrické žaluzie můžete ovládat z gauče a není potřeba kvůli jejich zatahování a vytahování chodit až k oknu. Na druhou stranu tento typ stínění stojí více peněz a v případě poruchy elektroniky budete muset nechat opravu na odborníkovi.

Které žaluzie si vybrat, když chci ušetřit peníze za energie?

V případě, že preferujete co nejlepší izolační vlastnosti žaluzií, dává největší smysl plisé, o kterém jsme se zmínili výše. Vzhledem k tomu, že se toto stínění instaluje přímo na okno, vznikne mezi plisé a sklem vzduchová kapsa, která propouští méně horka i chladu.

Jako poměrně špatný izolant naopak fungují běžné hliníkové žaluzie – sice zabrání průniku slunečních paprsků, ale teplotu v místnosti pomáhají regulovat jen částečně.

Držíme palce při výběru vnitřního stínění, ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu!

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články