Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat správné jízdní kolo, na které budete usedat rádi a často?

08. Duben 2024
jízdní kolo

Koupě nového jízdního kola není žádná legrace. Pokud si chcete vybrat správně, je potřeba se nejdříve pečlivě zamyslet a zvážit všechny podstatné skutečnosti. Např. to, kde všude chcete jezdit, zda chcete jezdit na krátké nebo dlouhé trasy, jaký povrch vám vyhovuje nevíce…

Dámská a pánská jízdní kola

Stěžejní je vybírat správně dle pohlaví. Je velkým mýtem, že ženy mohou jezdit stejně spokojeně na pánském kole, jako na tom dámském. Ano, ženy bez potíží ujedou i na pánském kole, ale dámské kolo je konstruováno tak, že je pro ženy jízda na něm mnohem pohodlnější, podávají vyšší výkon, jízdu si užijí i tehdy, když jedou dlouhou trasu. I slečnám bychom proto měli koupit dámské kolo, jakmile dorostou do výšky, kdy už se dámské / pánské modely liší.

Jízdní kola do lesa, na cyklostezku i na dlouhou trasu

Evergreenem a univerzálem jsou horská kola. Jsou ideální pro ty, kteří rádi střídají terén. Jestliže tu a tam jedete po cyklostezce, ale rádi se projedete i po silnici nebo polní cestě a vezmete to i lesem, horské kolo vám bude dělat radost.

Novinkou jsou pro mnohé stále gravel kola. Mohou se vám zdát stejná, jako cyklokrosová a silniční kola, ovšem jejich přednosti poznáte při dlouhých trasách. Gravel kola jsou zárukou pohodlné jízdy, a tak pokud jezdíte na víkendové výlety, nebo rovnou týdenní dovolené na kolech, budou pro vás nejvhodnější.

Krosová a trekingová kola jsem zase uzpůsobená nenáročnému povrchu, takže si na nich užijete skvělou jízdu na silnicích, cyklostezkách, ale také na jednoduchých a hezkých lesních cestách. Jsou střední cestou mezi silničními a horskými koly.

Pokud vybíráte kolo pro dítě, volte podle výšky dítěte a podle váhy kola. Čím menší dítě, tím lehčí kolo by mělo být. I kola pro větší děti se dají koupit s váhou do 10 kg. Dokonce najdete i kola pro děti, která mají namísto řetězu řemen. Díky tomu jsou lehčí, dítě si o ně neumaže nebo neroztrhá kalhoty, jsou v této části bezpečnější.

Kvalitní prodejce vám s výběrem individuálně poradí tak, aby konstrukčně odpovídalo vašim potřebám.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články