jitulciny-recepty.cz

Bezový sirup | recept na vařený sirup

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Bezový sirup | recept na vařený sirup od Péti. Zde na stránkách mám již nevařený bezový sirup. Ten skladuji v lednici a vydrží tak 3 – 4 měsíce. Od kamarádky Péti jsem dostala recept na vařený, který se steriluje, a tudíž ho nemusím mít v lednici a vydrží déle. Je podobný těm kupovaným a dětem moc chutná. Výborný je se sodovkou jako bezinková limonáda.

Co je potřeba

4 l vody

50 květů černého bezu

1 citrón

4 kg cukru krupice

80 g kyseliny citrónové

Krok 1

Do šesti až sedmi litrového hrnce nalijeme 4 l vody. Vodu přivedeme k varu a v ten moment přidáme propláchnuté květy bezu a na kolečka nakrájený citrón.

Krok 2

Takto povaříme asi 3 minutky a poté necháme v chladnější místnosti 24 hodin luhovat. Druhý den vyluhovanou vodu slijeme přes jemný cedník. Do výluhu přidáme cukr, kyselinu citrónovou a na mírném ohni zahříváme, dokud se vše nerozpustí. Je dobré často míchat, aby se cukr nepřilepil ke dnu.

Krok 3

Jakmile je cukr a kyselina citrónová rozpuštěná a na hladině se začne objevovat pěna (viz. foto), odstavíme hrnec ze sporáku a hned šťávu plníme do sklenic.

Krok 4

Sklenice zavíčkujeme a sterilujeme. Šťávu zavařuji v horkovzdušné troubě na maximum 10 minut. Jak zavařovat v horkovzdušné troubě najdete ZDE. Z této dávky jsem měla 9 sklenic o objemu 720 ml. DOBROU CHUŤ!!!


Zdroj: https://www.jitulciny-recepty.cz/bezovy-sirup-recept-na-vareny-sirup.html