jitulciny-recepty.cz

Masarykovo cukroví | recept na vánoční cukroví od Hany Machalíkové

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Masarykovo cukroví | recept na vánoční cukroví od Hany Machalíkové. Masarykovo cukroví je velice lahodné a ne příliš těžké na přípravu. Z mého receptu připravíte asi 75 ks tohoto lahodného cukroví (4 válečky těsta). Věřte mi, ani tato dávka není dostatečná. Dávku raději nezmenšujte, protože cukroví budete muset přidělávat. Je to má vlastní zkušenost a také zkušenost mých čtenářek.

Co je potřeba

  • 300 g hladké mouky
  • 100 g cukru krupice
  • 1 polévková lžíce holandského kakaa
  • 200 g másla
  • 1 žloutek
  • 180 g lískových ořechů

Krok 1

Nejdříve si připravíme ořechy. 180 g lískových ořechů vysypeme na plech a pečící papír. Ořechy dáme na 10 minut pražit do předehřáté trouby na 210 °C.

Ořechy po uplynutí 10 minut vytáhneme z trouby a nasypeme do staré utěrky, uzavřeme a promneme. Tmavé slupky odpadnou. Ihned poté ořechy vložíme do vody, která má pokojovou teplotu. Ve vodě necháme ořechy po dobu 30 minut.

Po uplynulém čase ořechy lžící vybereme do misky a obalíme v hladké mouce. Takto připravené ořechy zapracujeme do těsta.

Krok 2

Vezmeme hladkou mouku, cukr krupici, lžíci holandského kakaa, máslo a žloutek. Všechny ingredience smícháme a připravíme lahodné a vláčné těsto, do kterého zapracujeme připravené lískové ořechy.

Těsto s ořechy rozdělíme na 4 díly, ze kterých vytvoříme válečky a zamotáme do potravinové fólie.

Krok 3

Těsto necháme přes noc ztuhnout v lednici a druhý den nakrájíme nožem kolečka asi 5 mm široká.

Krok 4

Masarykovo cukroví pečeme v horkovzdušné troubě při teplotě 180 °C po dobu přibližně 10 minut. Doba pečení cukroví se liší podle typu trouby. Cukroví je potřeba hlídat, aby se nepřipeklo.

Krok 5

Ještě teplá kolečka obalíme v moučkovém cukru. Jak jsem psala v úvodu, tento předpis je určen na přípravu 4 ks válěčků těsta. Z této várky připravíte cca 75 ks Masarykova cukroví. Masarykovo cukroví je jemné, lahodné a navíc dekorativní. Určitě zkrášlí vaši vánoční tabuli.


Zdroj: https://www.jitulciny-recepty.cz/masarykovo-cukrovi-recept-na-vanocni-cukrovi-od-hany-machalikove.html